Çikolata Soslu Yoğurt Tatlısı Tarifi

Çikolata Soslu Yoğurt Tatlısı Tarifi

Bir dilimi bile damak çatlatmaya yeter.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Çikolata Soslu Yoğurt Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Çikolata Soslu Yoğurt Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Çikolata Soslu Yoğurt Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Kekin hazırlanması için; oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar derin bir kaba kırılıp üzerine şeker eklenir. Karışım bir tel çırpıcı ya da mikser yardımıyla çırpılırken yoğurt ve yağ katılır ve çırpmaya 2-3 dakika daha devam edilir.
  2. Üzerine irmik, vanilya ve kabartma tozu ilave edilip çırpılarak iyice karıştırılır.
  3. Kekten daha katı kıvamlı olan hamur sıvı yağla iyice yağlanmış 30-35 santim çapındaki borcam ya da büyükçe bir kek kalıbına aktarılır.
  4. 5 dakika önceden ısıtılıp 180 dereceye ayarlanmış fırında üzeri kahverengileşinceye kadar, en az 40 dakika pişirilir. Çıkarılıp soğuması için kenarda bekletilir.
  5. Şerbetin hazırlanması için; toz şeker ve su küçük bir tencereye koyulup orta ısılı ateşin üzerine oturtulur. Arada sırada karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir. Ocağın altı kısılıp limon suyu ilave edildikten sonra 5 dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır.
  6. Sıcak haldeki şurup soğumuş olan tatlının üzerine gezdirilir. Tatlının iyice soğuması beklenir. Hazır kakaolu sos pişirilip ılıtılır ve üzerine gezdirilir. Soğuyunca dilimlenerek servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle