Yumurtalı Rulo Köfte Tarifi

Yumurtalı Rulo Köfte Tarifi

Farklı bir köfte tarifi.
(2)
Hazırlama 1 saat
2 Kişilik

Yumurtalı Rulo Köfte Tarifi için Malzemeler

Yumurtalı Rulo Köfte Tarifi Hazırlanışı

Yumurtalı Rulo Köfte Tarifi Tarifi
  1. Köftenin hazırlanması için, kıyma, rendelenmiş soğan ve yumurta derin bir kaba aktarılır. Üzerine bayat ekmek içi ufalanıp tuz, karabiber, kimyon ve yenibahar serpilir.
  2. En az 4-5 dakika, tüm malzemeler iyice karışıncaya kadar sıkıca yoğrulur. Sonra da üzeri kapatılarak buzdolabında 1 saat bekletilir.
  3. Diğer taraftan, havuçların kabukları kazınıp tuzlu kaynar suda 5-6 dakika kadar haşlanır. Süzülür ve soğuması beklenir. Soğuyan havuçlar uzunlamasına dörde bölünür.
  4. Yumurtalar katılaşıncaya kadar haşlanır. Süzülüp kabukları soyulur ve bütün olarak bir kenarda bekletilir.
  5. Mutfak tezgahının üzerine 50 santim boyunda alüminyum folyo serilip zeytinyağı, fırça yardımıyla folyonun üzerine sürülür. Üzerine galeta unu serpiştirilir.
  6. Buzdolabında bekleyen köfte harcı, kalınlığı bir santim olacak şekilde folyonun üzerine dikdörtgen şeklinde yayılır. Konserve bezelyeler ve dilimlenmiş havuçlar etin ortasına uzunlamasına koyulup bütün haldeki yumurtalar da aralarına yerleştirilir. Et iki uzun kenarından üstte toplanıp rulo haline getirilir ve folyoya sarılıp paketlenir.
  7. Hazırlanan rulo hafifçe yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlı fırında, en az 40-45 dakika pişirilip çıkarılır. Folyo üzerinden sıyrılıp çıkarılır ve rulo köftenin ılınması beklenir.
  8. Köfte iki parmak eninde dilimlenerek servise sunulur. Bu yemek, pilav, salata, makarna yanında ikram edilebilir.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle