Vişne Reçeli Tarifi

Vişne Reçeli Tarifi

Sofralardan eksik olmasın, kahvaltı sofraları hep en tatlı sohbetlerle geçsin diye vişne reçeli tarifi.
(1)
Hazırlama 1 saat
10 Kişilik

Vişne Reçeli Tarifi için Malzemeler

Vişne Reçeli Tarifi Hazırlanışı

Vişne Reçeli Tarifi Tarifi
  1. Vişneyi bol suyla yıkayın. Çekirdeklerini ayıklayıp geniş bir çelik tencereye aktarın. Üzerine 1 kg toz şekeri ilave edip oda sıcaklığında 2-4 saat kadar bekletin. Bu süre içinde vişneler suyunu bırakacaktır. Tencereyi kısık ateşin üzerine oturtup vişneleri 40-45 dakika kadar pişirin.
  2. Kaynarken çok fazla karıştırmamaya ve kaşığı tencerenin kenarındaki şekerlenen kısma değdirmemeye dikkat edin. Reçelin kıvamını anlamak için bir çay kaşığı kadar alıp porselen bir tabağa damlatın. Akıcılığını kaybetmişse pişmiş demektir. Hala akıcı kıvamdaysa kaynatmaya devam edin.
  3. Kıvama gelen reçeli ocaktan almadan önce limon suyunu ve limon tuzunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Ocaktan alarak ılık hale gelmesini bekleyin. Ilık hale gelen reçelin üzerine kağıt peçete yayın ve elinizle hafifçe bastırın. Böylece reçelin üzerindeki köpükler kağıt peçeteye yapışacaktır.
  4. Kağıt peçetenin bir ucundan tutarak yana doğru yavaşça kaldırın ; köpüklerin peçeteyle birlikte kalktığını göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayarak reçelin üzerinde kalan köpükleri de temizleyin. Soğuyan reçeli kavanozlara doldurun, kapaklarını kapatıp serin bir yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle