Reçel Tarifleri

Kahvaltı sofralarımızı rengarenk hale getiren, özellikle kaçamak yapılan hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez tatları kuşkusuz tadına doyulmaz reçellerdir. Reçel tarifi tatlıyla pek arası olmayan insanların bile seveceği türden bir tatlıdır. Klasik meyve ile yapılan reçeller dışında ilginç reçel tarifleri de bulunmaktadır. Sadece meyve ile değil çeşitli sebzelerin hatta acı biberin bile reçeli bulunmaktadır. Reçel çeşitleri tarifleri içinde bulunulan mevsim sebze ve meyvelerine göre değişiklik gösterilir.

Reçel tarifleri yaparken donmuş meyveler değil mevsimine uygun taze malzemeler kullanılmalıdır. Donmuş malzeme kullanmamanız çok önemlidir çünkü reçeller tıpkı turşular gibi uzun süre kullanmak için yapılır. Bu yüzden kullanacağınız malzeme de katkı maddesi bulunmamalıdır.

Evde reçel yapımı tarifi uygularken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Öncelikle yine reçelin uzun süre kalacağını aklınızda bulundurarak cam ve küçük kavanozlar kullanmalısınız. Hijyen açısından kavanozları kaynar suda yıkamalısınız. Katacağınız su mutlaka çeşme suyu değil içme suyu olmalıdır. Reçelin daha uzun süre dayanması için pişmeye yakın içine bir miktar limon suyu ve limon tuzu atmalısınız. Tatlı meyvelere az, ekşi meyvelere daha fazla şeker ilave etmelisiniz. Reçelinizin pişme ve kaynama süresi kullandığınız malzemeye göre değişir. Bunu anlamak için bir miktar reçeli kenara alın. Dağılmıyorsa olmuştur, dağılıyorsa 5 dakika daha kaynatmalısınız.

Şeftali reçeli tarifi, kayısı reçeli tarifi, vişne reçeli tarifi, çilek reçeli tarifi, incir reçeli tarifi, erik reçeli tarifi, böğürtlen reçeli tarifi, süt reçeli tarifi, frambuaz reçeli tarifi, kiraz reçeli tarifi, elma reçeli tarifi, ceviz reçeli tarifi, karadut reçeli tarifi, kızılcık reçeli tarifi, acı biber reçeli tarifi, limon reçeli tarifi, bal kabağı reçeli tarifi, nane reçeli tarifi, gül reçeli tarifi, armut reçeli tarifi, portakal reçeli tarifi, üzüm reçeli tarifi, baharatlı domates reçeli tarifi, mandalina reçeli tarifi, portakal kabuğu reçeli tarifi, nar reçeli tarifi, kestane reçeli tarifi, ayva reçeli tarifi, alıç reçeli tarifi, yasemin çiçeği reçeli tarifi, beyaz dut reçeli tarifi, greyfurt reçeli tarifi gibi değişik reçel tarifleri hazırlayabilirsiniz.

En güzel reçel tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.rn
Daha Fazla..