Babaannemin Vişne Şurubu - Şerbeti Tarifi

Babaannemin Vişne Şurubu - Şerbeti Tarifi

Sıcak yaz günlerinde soğuk bir şurup çok güzel gidecektir.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Babaannemin Vişne Şurubu - Şerbeti Tarifi için Malzemeler

Babaannemin Vişne Şurubu - Şerbeti Tarifi Hazırlanışı

Babaannemin Vişne Şurubu - Şerbeti Tarifi Tarifi
  1. Vişnelerin sapları ayıklanıp yıkandıktan sonra süzülür. Çekirdekleri çıkarılmadan derin bir kaba aktarıldıktan sonra vişneler tahta bir kaşıkla iyice ezilerek suyu çıkarılır. Böylece içinde vişne çekirdeklerinin olduğu sulu bir püre elde edilir. Üzerine toz şekeri ekleyin.
  2. Kabın üzeri alüminyum folyo ya da streç filmle kapatılarak buzdolabında 1 gece bekletilir.
  3. Ertesi gün, vişne ezmesini buzdolabından çıkarılıp orta boy çelik bir tencereye aktarılır. Orta ısılı ateşte, kaynayıncaya kadar pişirilir. Dikkat edilmesi gereken nokta tahta kaşıkla ara sıra karıştırılması gerektiğidir.
  4. Vişne püresi kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra limon suyu ilave edilip tekrar karıştırılarak 5 dakika daha kaynatılır. Ocaktan alınıp soğuması beklenir. Soğuma sürecinde pürenin üzerinde birikmiş olan köpükler kağıt peçete yardımıyla alınır.
  5. Tülbent büyük bir tencereye serilir. Soğuk haldeki vişne püresi tülbentin üzerine azar azar boşaltılıp, kaşıkla ezileerek süzülür. (Bu işlemi bir tencerenin içine koyacağınız tel süzgeçle de yapabilirsiniz)
  6. Tülbentin üzerinde kalan vişne püresinin üzerine iki litre soğuk su yavaş yavaş eklenip tekrar süzülür. Böylece vişne püresi posadan tamamen arınır. Ancak bu işlem, iki kişiyle daha rahat yapılır.
  7. Bu şurup şişelere doldurulup buzdolabına yerleştirilir. Servise sunulmadan önce tadını bakılıp tercihe göre şeker ya da soğuk su eklenir. Varsa taze nane yapraklarıyla süslenip servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle