• 1

Şerbet Tarifleri

Özellikle yaz ayları yaklaşmaya başladığında ve havaların ısınmasıyla birlikte akıllara hemen soğuk içecekler geliyor. Çoğu kişinin ise soğuk ve güzel bir şerbetler geliyor aklına. Sizinde aklınıza geliyorsa aşağıda yer vereceğimiz şerbet tarifleri ve çeşitlerini evde deneyebilirsiniz.

Sıcak günlerin üstesinden gelebilmek ve aynı zamanda sağlıklı kalabilmek için, vücudumuzu susuz ve sıvısız bırakmamak gerekiyor. Suyun yerin hiçbir şeyi alamasa da bizim toplumumuz için şerbet çeşitleri de çok güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Asya bölgesinin favori tercihi şerbet... Batı ve Doğu Asya bölgelerinde çok revaçta olan şerbetler, Arapça kelime olan “shariba”dan gelir. Türkçe karşılığı ise “içmek”tir. Şerbet ne kadar eski diye düşünenlerdenseniz de hemen söyleyelim isminin geçtiği ve ulaşılabilen en eski kanıtı 12. Yüzyıla ait bir Farsça kitaptır. Üstelik hem de medikal içerikli bir kitap. Yani şerbet her ne kadar saray içeceği olsa da eski zamanlarda, aynı zamanda da geleneksel bir tat ve iyileştirci bir takviyedir. Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig’inde, Kaşgarlı Mahmut’un Divanü Lügat-it Türk’ünde, İbn-Sina’ın El-Kanun’da ve Mevlana’nın Mesnevisi’nde de yer alan şerbetin ününe ve faydalarını siz de tahmin edebilirsiniz artık.

Şerbet toplumuzda şifadır, içtikçe insanın içine ferahlık ve rahatlık verir. İşte bu nedenle de özellikle sıcak günlerde şerbet tarifleri ve çeşitleri daha fazla tercih edilir. Hindistan’da da çok yaygın ve geleneksel bir tat olan şerbet tarifi, özellikle Babür imparatoru olan Babur’un egemenliği zamanında en büyük yükselişi görmüştür. Hatta söylentilere ve yazılanlara göre de halkından insanları kendi şerbetinin yapımında kullanmak üzere Himalayalar’a buz almaya yollarmış. Şimdilerde hala Hint yemeklerinin ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Osmanlı’da da oldukça sevilen şerbet için kullanılan baharatlar, şifalı otlar ve meyveler Osmanlı sarayında eczacılar ve doktorların gözetiminde yetiştiriliyordu. Hala geleneksel içeceklerimizden olan şerbet, doğumdan sonra ziyarete gelenlere loğusa şerbeti olarak hala sunulmakta.

Güzel, lezzetli ve yapımı kolay şerbet tarifleri için Sahrap Soysal’ı ziyaret edin.

Daha Fazla..