Karamel Soslu Elma Tatlısı Tarifi

Karamel Soslu Elma Tatlısı Tarifi

Özellikle pişince dağılmayan elmaları tercih etmelisiniz. Sarı golden elma bu tatlı için uygundur.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Karamel Soslu Elma Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Karamel Soslu Elma Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Karamel Soslu Elma Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Yıkadığınız elmaların kabuklarını soyun. Bir dolma oyacağıyla sap kısımlarından içeri girip 1 santim çapında içini oyarak boşaltın. Ama elmanın alt kısmı kapalı kalsın çünki içine malzeme dolduracağız.
  2. Sonra elmaları hiç bekletmeden geniş bir tencereye yan yana dizin ve üzerini tam kapatacak kadar soğuk su ilave edin. Tozşekeri, tarçını ve karanfili de ekleyip orta ısılı ateşte en az 25-30 dakika, elmalar yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Elmaların çok pişip dağılmamasına da dikkat edin.
  3. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için dövülmüş ceviz, toz tarçın ve tozşekeri karıştırın. Soğuyan elmaları suyun içinden çıkarın. Ortalarındaki boşluğa birer tatlı kaşığı cevizli karışımdan doldurun. Bu şekilde hazırladığınız elmaları bir servis tabağına dizin.
  4. Şimdi karameli hazırlamak için; tozşekeri küçük bir çelik tencere ya da tavaya koyun. Çok kısık ateşte, arada sırada karıştırarak şekerin erimesini bekleyin. Eriyen şeker önce sulanır sonra da hemen rengi sararıp kahverengiye dönüşür yani karamelize olur. İşte tam bu sırada yağı ekleyip tahta bir kaşıkla 1 dakika kadar hızlı hızlı karıştırdıktan sonra ocaktan alın.
  5. Karamel sosu sıcakken elmaların üzerine gezdirin. İyice soğumaısnı bekleyip servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle