Kakaolu Havuçlu Kek Tarifi

Kakaolu Havuçlu Kek Tarifi

Bu kekin üzerine eritilmiş beyaz çikolata, karamel sos ya da hazır vanilyalı sos gezdirilebilir.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Kakaolu Havuçlu Kek Tarifi için Malzemeler

Kakaolu Havuçlu Kek Tarifi Hazırlanışı

Kakaolu Havuçlu Kek Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar derin bir kaba kırılıp tozşeker eklenir. Mikserin yüksek devriyle, en az 5 dakika kadar çırpılır.
  2. Üzerine sıvıyağ, süt, tarçın ve vanilya ilave edilip 2-3 dakika daha çırpılır.
  3. Diğer taraftan, havuçlar soyulup rendenin iri delikli tarafıyla rendelenir. (Tam 1 su bardağı dolusu rendelenmiş havuç olmalı)
  4. Havuç, ceviz içi ve kuru üzüm de malzemelerin üzerine aktarılıp tahta kaşık ya da plastik spatula yardımıyla karıştırılır. ,
  5. Un, kakao ve kabartma tozu başka bir derin kaba aktarılıp elle karıştırıldıktan sonra yumurtalı karışımın içine katılır. Malzemeler kaşıkla iyice karıştırılır.
  6. Diğer taraftan, 20-25 santim çapındaki yuvarlak ya da 25-30 santim boyunda dikdörtgen bir fırın kalıbı yumuşak margarinle yağlanır.
  7. Hazırlanan kek karışımı kalıba aktarılır. Kek, 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında 40-45 dakika kadar pişirilir. Keke bir kürdan sokulup pişip pişmediği kontrol edilir. Kürdan temiz çıkarsa kek pişmiş demektir.
  8. Fırından alınan kekin soğuması beklenir ve kalıbından çıkarılıp servise sunulur. Bu kekin üzerine eritilmiş beyaz çikolata, karamel sos ya da hazır vanilyalı sos gezdirilebilir.
  9. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle