Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi

Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi

Çok şık bir kurabiye tarifi. Misafirlerinize keyifle sunabilirsiniz.
(1)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi için Malzemeler

Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi Hazırlanışı

Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi Tarifi
  1. Hamuru hazırlamak için; oda sıcaklığındaki yumurtaları derin bir kaba kırıp tereyağını ilave edin. Üzerine karbonat, vanilya, süt, yoğurt, tozşeker ve kabartma tozunu ekleyip bir taraftan yoğururken bir taraftan da unu azar azar katın. Son olarak, ceviz içini de katıp tekrar yoğurun.
  2. Hamur elinize yapışan çok yumuşak bir hamur olmalı. Bu yüzden elinizi arada sırada sıvı yağa batırarak hamurdan pinpon topu büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın. Üzerlerine hafifçe bastırın. Bu kurabiyeye, biraz zor olsa da kurabiye kalıplarıyla da şekil verebilirsiniz. Fazla miktarda hamur olduğu için bir kısmını ayırıp damla çikolata, üzüm, incir gibi malzemelerle karıştırabilirsiniz.
  3. Hazırladığınız kurabiyeleri fırın kağıdı serilmiş tepsiye aralıklı olarak dizin. Çünkü bu kurabiye çok kabarıp çatlayabilir. Ama çok lezzetli ve uzun süre dayanan bir kurabiyedir.
  4. Kurabiyeleri 5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üstleri sarı kahverengi oluncaya kadar, en az 35 dakika pişirip çıkarın. Ilık ya da soğuk olarak servise sunun.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle