Nar Şuruplu Yılbaşı Hindisi Tarifi

Nar Şuruplu Yılbaşı Hindisi Tarifi

Yılbaşı sofralarının olmazsa olmazlarından..
(0)
Hazırlama 3 saat
8 Kişilik

Nar Şuruplu Yılbaşı Hindisi Tarifi için Malzemeler

Nar Şuruplu Yılbaşı Hindisi Tarifi Hazırlanışı

Nar Şuruplu Yılbaşı Hindisi Tarifi Tarifi
  1. Öncelikle temizlediğiniz hindiyi akan suyun altında iyice yıkayıp süzün. Hindinin her tarafını kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Hindiya süreceğimiz marinat sosu için zeytinyağı, bal, tuz, karabiber ve tozşekeri derin bir kaseye koyun.
  2. Hardal, soya sosu ya da viski veya beyaz şaraptan birini aktarın. Çatalla iyice karıştırdıktan sonra elinizi bu sosa batırıp sosu hindinin her tarafına sürün.
  3. Hindiyi bu şekilde en az 1 gece buzdolabında bekletip, ertesi gün pişirin.Diğer taraftan, soyulmuş patateslerin ve kuru soğanların her birini dörde bölüp hindinin içine yerleştirin. Eğer kullandığınız hindi yarımsa patates ve soğanı üzerine dağıtabilirsiniz.
  4. Sıra şimdi hindiyi pişirmekte. Benim ilk önerim, hindiyi büyük bir fırın poşetinin için yerleştirip 175 dereceye ayarlı fırında en az 2-2,5 saat pişirmeniz. Bunun için önce büyük fırın poşetinin içine 6 çay kaşığı un koyun. Poşetin ağzını elinizle büzüp kapatın ve poşeti sallayarak unun her tarafına bulaşmasını sağlayın. Sonra poşetin içine sosunu sürdüğünüz hindiyi yerleştirip, kalan hindi sosunu da poşetin içine aktarın. Poşetin ağzını bağlayıp bir fırın tepsisinin içine yerleştirin. Poşeti çatalla 2-3 yerinden delip buharın çıkmasını sağlayın. Sonra da 10 dakika önceden 175 dereceye ve  alt-üst konuma ayarladığınız fırının orta rafına tepsiyi yerleştirin.
  5. Ya da soslu hindiyi fırın tepsisine yerleştirip üzerini örtmeden de pişirebilirsiniz. Ancak, bu şekilde pişirdiğiniz hindinin üzeri iyice kahverengileşerek, pişme süresi tamamlanmadan yanıyor olduğu  izlenimi verebilir. Böyle bir durumda, hindinin kahverengileşen yerlerini alüminyum folyoyla kapatıp yanmasını önleyebilirsiniz. Ancak bu üzeri açık pişirme yönteminde, her 30 dakikada bir fırının kapağını açıp önceden erittiğiniz 2 yemek kaşığı kadar tereyağını ve hindinin tepsideki suyunu hindinin üzerine gezdirmeniz gerekir.
  6. Üçüncü önerim, ben pek kullanmasam da doğru bir pişirme tekniği olan, soslu hindinin her tarafını alüminyum folyoyla kapatarak fırın tepsisinde 2,5-3 saat pişirme tekniğidir.
  7. Hangi tekniği kullanırsanız kullanın, arada bir hindinin pişip pişmediğini kontrol edin.
  8. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle