Lor Peynirli Hindi Şinitzel Tarifi

Lor Peynirli Hindi Şinitzel Tarifi

Kızartmaya farklı bir tat katmak isteyenlere özel bir tarif.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Lor Peynirli Hindi Şinitzel Tarifi için Malzemeler

Lor Peynirli Hindi Şinitzel Tarifi Hazırlanışı

Lor Peynirli Hindi Şinitzel Tarifi Tarifi
  1. Bu yemekte hindinin göğüs kısmından çıkarılmış kemiksiz, derisiz, ince dövülmüş bonfile etini  kullanacağız. İsterseniz tavuk şinitzel de kullanabilirsiniz. Aslında eti dövüp inceltme işlemini kasabınıza da yaptırabilirsiniz.
  2. Eti temiz bir buzdalabı poşetinin içinde bir çekiç ya da et döveceği yardımıyla dövüp bisküvi kalınlığına getirebilirsiniz de.
  3. İç harcını hazırlamak için; oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını, rendelenmiş kaşar peynirini ve lor peynirini çukur bir kaba aktarıp çatalla ezin. Üzerine tuz ve karabiberi serpiştirip hardalı, ince kıyılmış dereotunu da ilave edin.
  4. Diğer taraftan, incelttiğiniz şinitzelleri mutfak tezgahına yayın. Hazırladığınız peynirli harcı, bıçak yardımıyla kalın bir tabaka halinde şinitzellerin üzerine sürün. Etleri poğaça yapar gibi D şeklinde kapatın. Kızartırken açılmasınlar diye kenarlarını kürdanla tutturun. Bir tabağa unu, bir başka tabağa da galeta ununu serpiştirin. Yumurtayı da çukur bir tabağa kırıp çatal yardımıyla çırpın.
  5. Sıvıyağı geniş bir tavada kızdırın. Hazırladığınız şinitzelleri önce una, sonra yumurtaya, son olarak da galeta ununa buladıktan sonra kızgın yağda önlü arkalı 8-10 dakika, altın sarısı oluncaya kadar kızartın. Şinitzelleri kağıt havlunun üzerine alıp fazla yağını çektirin. Sıcak sıcak ve pilav, püre ya da salatayla birlikte servise sunun.
  6. Kızartmayı sevmiyorsanız, şinitzelleri önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 35-40 dakika kadar pişirebilirsiniz. İsterseniz 2 dilim salamı ya da salatalık turşusunu tavla zarı formunda doğrayıp peynirli harca ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle