Lokum Tarifi

Lokum Tarifi

Özellikle eski Yugoslavya’nın dağlık bölgelerinde Arnavut asıllı vatandaşlarımızın yaptığı bu hamurişi sabah kahvaltılarının çok sevilen bir çeşididir. Peynir, reçel ve çayla sıcak olarak servise sunulur.
(0)
Hazırlama 15 dakika
6 Kişilik

Lokum Tarifi için Malzemeler

Lokum Tarifi Hazırlanışı

Lokum Tarifi Tarifi
  1. Hamuru hazırlamak için; oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin ve geniş bir kaba koyun. Yoğurt, karbonat, tuz ve şekeri katın. Limon suyunu ekleyip bir taraftan tel çırpıcıyla çırparken, bir taraftan da unu eklemeye başlayın.
  2. Koyu boza kıvamındaki akıcı hamuru oda sıcaklığında 15 dakika kadar bekletin.
  3. Sıvı yağı dar bir tencereye koyup orta ısılı ateşte kızdırın. Ocağın altını biraz kısın.
  4. Tatlı kaşığını dinlenen hamura batırmadan önce kızgın yağa batırın. Hamuru kaşıkla alıp yakın mesafeden kızgın yağa yakın mesafeden aktarın. Böylece hamur kaşığa yapışmayacaktır. Hamurun tamamını, her seferinde kaşığı kızgın yağa batırarak aynı şekilde kızartın. İsterseniz bu işlemi iki kaşıkla yapabilir, birini diğerini sıyırmak için kullanabilirsiniz.
  5. El kevgiriyle hamuru ters çevirip arkasını kızartın. Hamur piştikçe genişleyip kabaracaktır. Kızaran hamurları süzerek tencereden alın.
  6. İsterseniz hamura daha fazla un ekleyip katı bir hamur yapabilir, yarım santim kalınlığında açabilirsiniz. Açtığınız hamurdan 5 x 7 santimlk parçalar keserek kızartın. Bu şekilde de lokumlar hazırlayabilirsiniz. Reçel, zeytin ve peynirle servise sunabilirsiniz. Hem tatlı, hem de tuzlu olarak yiyebilirsiniz. Afiyet olsun...

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle