Haşhaşlı Kardan Adam Keki Tarifi

Haşhaşlı Kardan Adam Keki Tarifi

Uzun kış gecelerinde sofralarınızı şenlendirecek bir kek...
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Haşhaşlı Kardan Adam Keki Tarifi için Malzemeler

Haşhaşlı Kardan Adam Keki Tarifi Hazırlanışı

Haşhaşlı Kardan Adam Keki Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin bir kaba kırıp toz şekeri ekleyin. Mikserin yüksek devriyle, köpük köpük oluncaya kadar, 5 dakika çırpın.
  2. Üzerinde oda sıcaklığında bekleyerek yumuşamış margarini, ılık sütü ve rendelenmiş portakal kabuğunu ilave edip 2-3 dakika daha çırpın. Kekun ve vanilyayı da kattıktan sonra spatula ya da tahta kaşıkla karıştırın.
  3. Diğer taraftan, kardan adam, ayıcık ya da yıldız şeklindeki kek kalıbını yumuşak margarinle iyice yağlayın. Bu işlem içim 25-30 santim çapındaki kek kalıbını da kullanabilirsiniz.
  4. Hazırladığınız hamurun yarısından fazlasını (dörtte üçünü) yağlanmış kalıba aktarın. Kalan hamura haşhaşı ekleyip  iyice karıştırdıktan sonra, kalıptaki hamurun üzerine gezdirin. Üzerine çatalla bastırarak haşhaşın hamura iyice dağılmaısnı sağlayın.
  5. Keki, 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 40-45 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkardıktan sonra soğumasını bekleyin.
  6. Üzerini süslemek için; beyaz ve çikolatayı benmari usulü eritip ucu delik ve külah şekilli yağlı fırın kağıdının içine aktarın. kardan adamın üzerini istediğiniz şekilde süsleyip yaklaşık 20-25 dakika bekledikten sonra servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle