Hala\'nın Sebzeli Levrek Izgarası Tarifi

Hala'nın Sebzeli Levrek Izgarası Tarifi

Hem göze hem mideye hitap eden bir tarif.
(0)
Hazırlama 10 dakika
1 Kişilik

Hala'nın Sebzeli Levrek Izgarası Tarifi için Malzemeler

Hala'nın Sebzeli Levrek Izgarası Tarifi Hazırlanışı

Hala\'nın Sebzeli Levrek Izgarası Tarifi Tarifi
  1. Sebzeli ve çok lezzetli olan bu sos ızgarada pişirilen herhangi bir balık için de kullanılabilir. Özellikle somon balığı, lüfer, çipura gibi ızgarası yapılabilen balıklar için çok uygun bir sostur.
  2. Kereviz, havuç ve kabak soyulduktan sonra aynı kaba rendelenir. Diğer taraftan, zeytinyağı orta boy bir tavaya koyulup orta ısılı ateşte kızdırılır. Üzerine incecik doğranmış soğanlar ilave edilir ve tahta kaşıkla 1-2 dakika kadar kavrulduktan sonra üzerine rendelenmiş sebzeler eklenip 2-3 dakika daha karıştırılarak kavrulur.
  3. Soya sosu da ilave edilip birkaç kez karıştırıldıktan sonra et veya tavuk suyu ya da sıcak su da tavanın içine aktarılır. Limon kabuğunun rendesi ve suyu da ilave edildikten sonra tuz ve karabiber serpilir. Sos, sık sık karıştırılarak kaynatılır. (Sosun içine tane karabiber de koyulabilir.) Kaynamaya başladıktan sonra altı kısılıp krema katılır ve 2-3 dakika sonra ocaktan alınır. Muhallebi kıvamındaki sos bir kenarda bekletilir.
  4. Balık ister alüminyum folyoya sıkıca sarılarak ister açık olarak önceden ısıtılmış  fırında pişirilip çıkarılır. (istenirse ızgarada ya da az yağlı teflon tavada da kızartılabilir) Balık geniş bir servis tabağına yerleştirilip üzerine sıcak haldeki sebzeli sos gezdirilir ya da sos servis tabağına yayıldıktan sonra üzerine balık yerleştirilir.
  5. Not: Balık fileto yani kılçık ve kemikleri ayıklanmış olarak ızgarada pişirilirse sosla servisi daha kolay olacaktır. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle