Görümcemin Nefis Şekerparesi Tarifi

Görümcemin Nefis Şekerparesi Tarifi

Şurubu çektikten sonra servise sunun.(şurubunu iyice çekmesi için bir gece bekletirseniz çok daha lezzetli olacaktır.
(1)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Görümcemin Nefis Şekerparesi Tarifi için Malzemeler

Görümcemin Nefis Şekerparesi Tarifi Hazırlanışı

Görümcemin Nefis Şekerparesi Tarifi Tarifi
  1. Un, irmik, hindistancevizi, pudraşekeri ve kabartma tozunu derin bir yoğurma kabına aktarıp, ortasın havuz gibi açın.
  2. Oda sıcaklığında yumuşamış margarin, ve yumurtayı ekleyerek iyice yoğurun. Kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz.
  3. Hazırladığınız hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın ve üzerlerine hafifçe bastırdıktan sonra ortalarına birer adet fındık yerleştirin. Sonra da yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin.
  4. 5 dakika önceden ısıtılıp 180 dereceye ayarlanmış fırında, şekerparelerin üzeri sararıncaya kadar, en az 35-40 dakika pişirin.
  5. Diğer taraftan, şerbeti hazırlamak için; su, tozşeker ve limon dilimlerini tencereye aktarıp kaynatın. Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.
  6. Soğuk haldeki şurubu fırından çıkan sıcak şekerparelerin üzerine gezdirin. Şurubu çektikten sonra servise sunun.(şurubunu iyice çekmesi için bir gece bekletirseniz çok daha lezzetli olacaktır)
  7. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle

Şekerpare yaptığım zaman hep ya kuru kalıyor ya da kurabiyesi çatlıyor. Çok tarif denedim yıllardır ama düne kadar hiç istediğim sonuca ulaşamamıştım. Çocuklar da eşim de çok sevdiği için sürekli yapıyorum aslında ama başka yerde yedikleri zaman da benimkini beğenmediklerini itiraf ediyorlar ☺ Meğerse daha yumuşak bir hamur elde etmem gerekiyormuş. Şimdiye kadar tariflerde hamurumun nasıl bir kıvamda olması gerektiği yazmadığı için yanlış yol izlemişim. Evde dün akşam Sahrap Hanım’ın şekerpare tarifini denedim, bu defa gerçekten gayet kıvamında oldu. Şerbetini de çok güzel çekti. Bundan sonra bu şekerpare tarifinden kesinlikle şaşmam.