Gaziantep Yuvalaması Tarifi

Gaziantep Yuvalaması Tarifi

Arzu edenler kemikli et yerine kemiksiz et kullanabilirler.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Gaziantep Yuvalaması Tarifi için Malzemeler

Gaziantep Yuvalaması Tarifi Hazırlanışı

Gaziantep Yuvalaması Tarifi Tarifi
  1. Üzerini az aşacak kadar soğuk su ilave ettiğiniz etin altını yakın. Kaynamaya başlayınca köpüğünü alıp geceden ıslattğınız nohudu ve tuzu ilave ederek pişirin.
  2. Diğer taraftan, yıkayıp soğuk suda 15 dakika beklettiğiniz pirincin suyunu süzüp bir tepsiye yayarak kurutun. Kıymayı, üzerine ince kıyılmış soğan, karabiber ve tuzu ekleyerek bir et değirmeninde ya da robotta iyice çekin. Homojen hale gelmesi için 5-10 dakika da yoğurun.
  3. Harçtan iri ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp ince şeritler haline getirin. Bu şeritlerden çiğ nohut  büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve bir tepside biriktirin. Köfteleri metal bir süzgece koyun.
  4. Süzgeci, iki bardak sıcak su koyduğunuz tencerenin üzerine ağzını kapatarak oturtun. Köfteleri buharda aşırı şişip dağılmamasına dikkat ederek 15 dakika pişirin.
  5. Haşladığınız ete, buhardan alınan yuvarlama köfteleri ekleyip kısık ateşte 10-15 dakika da birlikte pişirin.
  6. Çorba sosu için; süzülmüş yoğurda süt ve yumurtayı ekleyin ve küçük bir tencereye koyun. Kısık ateşte devamlı karıştırarak ısıtın. Kaynamadan hemen önce ocaktan alın. Bu sosu hiç bekletmeden yuvarlama tenceresine ilave edip çorba kıvamında olacak şekilde bir taşım kaynatın. Tuzunı kontrol edip karabiber ekledikten sonra çok koyu kıvamlıysa süt ilave edin.
  7. Çorba kıvamında olan ama Anteplilerin yemek dediği yuvalamanın üzerine tavada ısıtığınız naneli tereyağını ekleyin. Sıcak sıcak servis yapın.
  8. NOT: Gaziantep'te bazı aileler bu yemeğin üzerine kırmızı pul biber ilave eder. Yoğurt yeteri kadar koyu değilse nişasta veya un ile istenen kıvama gelmesi sağlanır. Arzu edenler kemikli et yerine kemiksiz et kullanabilirler. Afiyet olsun...

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle