Elmalı Venezya Keki Tarifi

Elmalı Venezya Keki Tarifi

Üzeri çıtır hamurlu bu elmalı kek çayın yanında nefis oluyor...
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Elmalı Venezya Keki Tarifi için Malzemeler

Elmalı Venezya Keki Tarifi Hazırlanışı

Elmalı Venezya Keki Tarifi Tarifi
  1. Hamurunu hazırlamak için; oda sıcaklığında yumuşamış margarin, oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar ve toz şekeri derin bir yoğurma kabında karıştırın. Üzerine kabartma tozu ve unu azar azar ekleyin.
  2. Varsa mahlebi de serpiştirip kulak memesi yumuşaklığında pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bir parça koparıp ayrı bir kaba alın.
  3. Ayırdığınız hamurun üzerine 3 yemek kaşığı kadar un ekleyip sert bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Bu hamuru buzdolabında bekletin.
  4. Şimdi esas hamuru 25-30 cm boyutlarında dikdörtgen ya da yuvarlak yağlanmış bir fırın kabına bastırarak yayın.
  5. Üzeri için; elmaları soyup rendeledikten sonra  çekilmiş fındık içi, tarçın ve kuru üzümü ilave ederek  tahta bir kaşıkla karıştırın. Sonra, bu elmalı harcı fırın kalıbındaki hamurun üzerine düzgünce yayın.
  6. Buzdolabında bekleyerek iyice sertleşen hamur parçasını çıkarıp rendenin iri gözüyle elmalı harcın üzerine rendeleyin.
  7. Yaklaşık 10 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 40 dakika, üzeri sarı-kahverengi oluncaya kadar pişirip çıkarın. Soğuduğunda dilimleyerek servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle