Buttermilkli Kavanozda Tuzlu Kek Tarifi

Buttermilkli Kavanozda Tuzlu Kek Tarifi

Hiç kavanozda kek pişirdiniz mi? Hem de tuzlu! Cevabınız bir çoğumuz gibi "hayır" ise buyurunuz kavanozlarla mutfağa.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
1 Kişilik

Buttermilkli Kavanozda Tuzlu Kek Tarifi için Malzemeler

Buttermilkli Kavanozda Tuzlu Kek Tarifi Hazırlanışı

Buttermilkli Kavanozda Tuzlu Kek Tarifi Tarifi
  1. Buttermilk için ufak bir tencereye sütü koyun ve kısık ateş üzerinde sütün kaynamasını gözleyin. Süt fokur fokur kaynamaya başlayınca, tuz ve sirkeyi ekleyip altını biraz kısın. 1-2 dakika içinde süt kesilip, parçalara ayrılacaktır. Ocaktan alın ve derin bir kabın içine koyup, soğumaya bırakın.
  2. Üzerine zeytinyağı, yumurta, peynir, tuz ve baharatları ekleyin. Tel çırpıcıyla iyice çırparak karıştırın. Kabartma tozu ve unu azar azar eklerken bu sefer kaşıkla karıştırmaya devam edin. Tüm malzemeler iyice özleşinceye dek karıştırın. Akıcı ama koyu kıvamlı bir hamur elde edeceksiniz.
  3. Bu arada ufak boy kavanozları sıvıyağa batırdığınız fırçayla yağlayın. Hamuru, kavanozlara kaşık ile doldurun. Ağız kısmında yaklaşık 2 kaşık boşluk bırakın. 10 dakika önceden ısıttığınız ve 180 derece alt-üst konumdaki fırında 45-50 dakika kadar pişirip çıkarın. İyice kabaracaktır. Ilınınca servise sunun.
  4. Not: Aslında buttermilk, tereyağı yapıldıktan sonra kalan sütlü karışım, eskilerin deyimiyle “yayık ayranıdır”. Burada yaptığımız işlemle bir çeşit fermantasyon yapıp, kabartma tozunu destekleyip, kekimizin daha çok kabarmasını sağlamış olduk.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle