Anasonlu Bülben Tarifi

Anasonlu Bülben Tarifi

Anasonlu, değişik bir tuzlu kurabiye.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Anasonlu Bülben Tarifi için Malzemeler

Anasonlu Bülben Tarifi Hazırlanışı

Anasonlu Bülben Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış yağı ve yumurta sarılarını derin bir kaba koyun. Rendelenmiş limon kabuğu, tuz, kekik, pul biber ve naneyi katın. Yoğurt ve karbonatı ilave edip yoğurmaya başlayın. Bir taraftan da unu azar azar ekleyin. Kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.
  2. Hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın. Yuvarlak parçaları mutfak tezgahına alıp kurşun kalem kalınlığında ve boyunda şeritler elde edin. Şeritleri önce yuvarlayın, sonra da uçlarınıı birbiri içinden geçirin. Ya da uzun çubuklar halinde bırakın. (kurdele ya da başka bir şekil de verebilirsiniz)
  3. Fırın tepsisine fırın kağıdı serin ya da tepsiyi katı yağla yağlayın. Hazırladığınız tuzlu kurabiyeleri tepsiye aralıklı olarak dizin. Yumurta sarısı ve suyu bir kasede çırpıp fırça yardımıyla kurabiyelerin üzerine sürün.
  4. Üzerlerine anason, susam ya da çörekotu serpiştirin. Önceden ısıtıp 160 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 15-20 dakika, üzerleri kızarıncaya kadar pişirip çıkarın. Ilık ya da soğuk olarak servise sunun.  Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle