12 Saatlik Turşu Tarifi

12 Saatlik Turşu Tarifi

Kışa girerken yapılan en güzel hazırlıklardan biri kesinlikle turşudur.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

12 Saatlik Turşu Tarifi için Malzemeler

12 Saatlik Turşu Tarifi Hazırlanışı

12 Saatlik Turşu Tarifi Tarifi
  1. Salatalıkları 1-2 parmak eninde dilimleyin. Varsa yeşil domatesleri de kuşbaşı et formunda doğrayın. Yoksa yerine 2-3 tane daha salatalık dilimleyin. Büyük boy (750 gr- 1 lt gibi) kavanozun altına ekmeği koyun.
  2. Üzerine salatalıkları ve domatesleri 1 sıra dizin. 3-4 soyulmuş sarımsak atın, tekrar üzerine 1 sıra salatalık, domates dizin. Yine 3-4 sarımsak atın ve her seferinde parmak uçlarınızla iyice bastırın. Bu şekilde kavanozun ağzında 2 parmak kalacak şekilde malzemeleri dizin.
  3. Şimdi sos için bir kaseye önce kaynar suyu koyun. İri tuzu atıp karıştırın. Şeker, sirke, tane karabiber, pul biberi koyup tekrar karıştırın ve kavanozun içine aktarın. Sos fazla gelebilir, dikkatlice koyun, sos salatalıkların tam üzerine çıkmalı. Malzemeleri de bir yandan elinizle sıkıca bastırın.
  4. Limon dilimini koyup, maydanozla kapatın ve kapağını çok sıkı kapatıp altına bir tabak koyun. 1 gece mutfakta karanlıkta bekletin. Suyu taşabilir dikkat edin.
  5. Ertesi sabah dışarıya suyu taşmamış, sızmamış ise tamam demektir, buzdolabına koyun. 12 saatte buzdolabında bekletin ve artık kıvama gelmiştir, servis edebilirsiniz. Ama ağzı açılınca yine buzdolabında saklayın.
  6. NOT: Eskiden kavanozun ağzına ağırlık olarak taş konurdu veya taşmasın diye hamurla sıvazlanırdı.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle