Lahanalı Sıcak Turşu Tarifi

Lahanalı Sıcak Turşu Tarifi

Soğuk hazırladığımız turşuları kurduk, kenara koyduk. Şimdi sıra sıcak hazırladığım lahana turşusunda.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Lahanalı Sıcak Turşu Tarifi için Malzemeler

Lahanalı Sıcak Turşu Tarifi Hazırlanışı

Lahanalı Sıcak Turşu Tarifi Tarifi
  1. Beyaz lahanayı yarıya bölüp, kalın baş kısmını kesip atın. Yarısını keskin bir bıçakla incecik dilimleyin. Kırmızı lahanayı da 2’ye bölüp, yarısını incecik doğrayın (Hepsini yıkamayı unutmayın). Kırmızı soğanları incecik yarım ay şeklinde doğrayın. Havucu soyup, rendenin iri tarafıyla rendeleyin. Sarımsakları tuzla dövün. Varsa yıkanmış kereviz saplarını incecik doğrayın, limonun kabuğunu rendeleyip, suyunu sıkın.
  2. Şimdi büyükçe bir tencereye zeytinyağını, rendelenmiş limon kabuğunu ve kırmızı soğanları koyup, orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Bir tahta kaşıkla karıştırarak 4-5 dakika kavurun. Beyaz ve kırmızı lahanaları aktarın, tuzu ekleyip 10 dakika boyunca sık sık karıştırarak pişirin.
  3. Varsa kereviz saplarını katın. havuç rendesini ekleyip, yine 5 dakika tüm malzemeleri karıştırarak pişirmeye devam edin. Dövülmüş sarımsak, limon suyu ve sirkeyi ilave ederek karıştırmaya ve pişirmeye devam edin.
  4. Sebzelerin hafif yumuşaması yeterlidir. Sıcakken kavanozlara doldurup, ağzını kapatıp ters çevirin. Ertesi gün soğumuş olarak buzdolabına koyup, tüketmeye başlayabilirsiniz.
  5. Köfte, balık, ciğer, pilav yanına çok güzel garnitür olur. İsterseniz bu turşuya 1-2 kaşık zencefil rendesi de katabilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle