Azerilerin İkrası–Turşusu Tarifi

Azerilerin İkrası–Turşusu Tarifi

Farklı bir turşu tarifi deneme vakti! Bu defa da Azerilerin turşusu olan ikrasını denedik. Afiyet-i şeker olsun efendim!
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Azerilerin İkrası–Turşusu Tarifi için Malzemeler

Azerilerin İkrası–Turşusu Tarifi Hazırlanışı

Azerilerin İkrası–Turşusu Tarifi Tarifi
  1. Azerilerin, Özbeklerin bu geleneksel turşusu köfte pilav eşlikçisi ya da tek başına tüketilir ve çok popülerdir. Esas patlıcanlı olanı çokça yapılır.
  2. Havuçların dışını kazıyıp yıkayın ve rendenin iri gözüyle rendeleyin. Sivri biberlerin saplarını kesip 1cm kalınlığında doğrayın. Soğanları ince yarım ay dilimleyin. Hepsini ayrı ayrı kaplara koyun. Elmaları soyduktan sonra rendenin iri gözüyle rendeleyip geniş bir kaseye koyun ve üzerine limon suyu gezdirin. Şimdi büyükçe bir tencereye sıvı yağı koyup orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Soğanları ekleyip sık sık karıştırarak 7-8 dakika kavurun. Havuçları ilave edip yine 7-8 dakika karıştırarak pişirin. Şimdi biberleri ve rende elmayı katıp yine karıştırarak 7-8 dakika daha pişirin.
  3. Domates rendesi (veya suyunu), şeker, sirkeyi, kırmızı pul biberi ve tuzu ekleyin. En son pirinç tanesi doğranmış sarımsakları katın. Yine sık sık karıştırarak 15 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  4. Artık ikra turşunuz hazır. Sıcakken kavanozlara doldurup kapağını sıkı kapatıp ters çevirin. Soğuyunca buzdolabında muhafaza edin. Bununla çorba yapılabilir, sandviçte kısırda bile kullanabilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle