İlikli Kemik Suyu Tarifi

İlikli Kemik Suyu Tarifi

Bağışıklık sistemine çok iyi gelen kemik suyunu uzmanlar öneriyor. İsterseniz direkt tüketin isterseniz de yemeklerinize ilave edin. Karar sizin.
(0)
Hazırlama 2 saat
8 Kişilik

İlikli Kemik Suyu Tarifi için Malzemeler

İlikli Kemik Suyu Tarifi Hazırlanışı

İlikli Kemik Suyu Tarifi Tarifi
  1. İri boy kaval kemiğini koyun. (Kasabınızda parçalattırın, ilikli kısmı ortaya çıksın.) üzerini kapatacak kadar soğuk su ekleyip, 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Su kaynayıp kemiğin kanı çıkacaktır.
  2. Yine kaynatmaya devam edin ve 15 dakika sonra ocaktan alıp, bu suyu lavaboya dökün. Şimdi kemiklerin üzerine yaklaşık 3 litre sıcak su koyun, soğanı soyup bütün atın.
  3. Tane karabiber ve defne yapraklarını ekleyip yüksek ısıda kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra altını hafif kısın ve en az 3,5-4 saat pişirin. Ara sıra suyun üzerinde biriken “kef” denilen köpükleri el süzgeciyle alıp atın. Uzun süre pişen kemiklerin iliklerini de çay kaşığıyla çıkarıp bu suyun içine atın.
  4. Artık kemik suyunuz hazırdır. İsterseniz suyun üzerinde biriken yağ kısmını kaşıkla alıp atın, alttaki az yağlı kemik suyunu kullanın. Soğutun ve buz kalıplarına doldurup derin dondurucuya atın. Çıkarıp çorbalarınıza 1-2 kalıp kullanın.
  5. Ya da ufak kavanozlara koyup buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz. Bir ufak tencerede ısıtıp, içine karabiber ve limon suyu ekleyerek günde 1 su bardağı kadar tüketebilirsiniz.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle