Jöleli Kup Tarifi

Jöleli Kup Tarifi

Misafirlerinize tatlı servisinde sunabileceğiniz harika bir tatlı tarifi
(1)
Hazırlama 15 dakika
6 Kişilik

Jöleli Kup Tarifi için Malzemeler

Jöleli Kup Tarifi Hazırlanışı

Jöleli Kup Tarifi Tarifi
  1. Limonları iyice yıkayıp kuruladıktan sonra kabuklarını bir tabağa rendeleyip sularını da sıkıp derin bir kabın içine koyun. Limon suyunun üzerine tozşekeri ekleyip çatal ya da tel çırpıcı yardımıyla şeker eriyinceye kadar karıştırın.
  2. Diğer taraftan, soğuk süt ve toz kremşantiyi derin bir kaba aktarıp mikserin yüksek devriyle 4-5 dakika, katılaşıp kar gibi oluncaya kadar çırpın.
  3. Başka bir kaba aktardığınız toz jölenin üzerine sıcak su katıp eritin. Jöleyi iyice erittikten sonra üzerine soğuk su ve limon kabuğu rendesini ilave edin.
  4. Sonra da bu jölelin yarısını başka bir kabın içine koyup ayırın. Hazırladığınız krem şantinin üzerine şekerli limon suyunu ekledikten sonra mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika çırpın.
  5. Son olarak, üzerine ayırdığınız jöleyi ilave edip tüm malzemeleri mikserle 2-3 dakika çırpın ve buzdolabına koyun.
  6. Bu arada 6 adet kup bardağı ya da cam kaseye, önce ayırdığınız jöleyi paylaştırın. Jöleli bardak ya da kaseleri buzdolabına koyup 20-30 dakika katılaşmasını bekleyin. Sonra dolaptan çıkarın ve katılaşan jölelerin üzerine yukarıda hazırladığınız dolapta bekleyen kremaları paylaştırın. Üzerini süsleyip soğuk olarak servise sunun. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle