İrmikli Yoğurt Tatlısı Tarifi

İrmikli Yoğurt Tatlısı Tarifi

İsterseniz tatlının üzeri çekilmiş şam fıstığı, fındık ya da cevizle süsleyebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

İrmikli Yoğurt Tatlısı Tarifi için Malzemeler

İrmikli Yoğurt Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

İrmikli Yoğurt Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Kekin hazırlanması için; oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar derin bir kaba kırılıp üzerine şeker eklenir. Karışım bir tel çırpıcı ya da mikser yardımıyla  çırpılırken yoğurt ve yağ katılır ve çırpmaya 2-3 dakika daha devam edilir. Üzerine irmik, vanilya ve kabartma tozu ilave edilip çırpılarak iyice karıştırılır.  
  2. Kekten daha katı kıvamlı olan hamur sıvıyağla iyice yağlanmış 35-40 santim çapındaki borcam ya da  büyükçe bir kek kalıbına aktarılır. 5 dakika önceden ısıtılıp 180 dereceye ayarlanmış fırında üzeri kahverengileşinceye kadar, en az 40 dakika pişirilir.
  3. Çıkarılıp soğuması için kenarda bekletilir. Şerbetin hazırlanması için; tozşeker ve su küçük bir tencereye koyulup orta ısılı ateşin üzerine oturtulur. Arada sırada karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir.
  4. Ocağın altı kısılıp limon suyu ilave edildikten sonra 5 dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır. 5 dakika kadar dinlendirilir.  Hafif sıcak haldeki şurup soğumuş olan tatlının üzerine gezdirilir. Tatlının iyice soğuması beklenir. Tatlı dilimlenir ve servise sunulur. İstenirse tatlının üzeri çekilmiş şam fıstığı, fındık ya da cevizle süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle