Elmalı Dolomit Keki Tarifi

Elmalı Dolomit Keki Tarifi

İtalya'ya özgü, bütün elma dilimleriyle yapılan bir kek. Beş çayına birebir.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Elmalı Dolomit Keki Tarifi için Malzemeler

Elmalı Dolomit Keki Tarifi Hazırlanışı

Elmalı Dolomit Keki Tarifi Tarifi
  1. 25-28 santim çapındaki kelepçeli kek kalıbı bu pasta için çok uygundur. Tabanına göre bir pişirme kağıdı kesip koyun. Kalıbı ve kağıdın kenarlarını sıvıyağa batırdığınız fırçayla yağlayın. Elmaları soyup, ortasını bir uzun oyucuyla oyup, çekirdekleri çıkarıp atın. Sonra da enlemesine 2’ye bölüp kalıbın içine elmaları yerleştirip, oturtun. Bu arada ceviz (veya fındığı) şekerle karıştırıp bir çay kaşığıyla elmaların ortasında oyduğunuz boşluğa doldurun.
  2. Şimdi kek için derin bir kabın içine oda sıcaklığındaki yumurtaları kırıp şekeri koyun. Mikserin yüksek devriyle 4-5 dakika çırpın. Sıvıyağ, süt, kakao, vanilya, kabartma tozu ve karbonatı katıp 2-3 dakika daha çırpın ve unu ekleyip bu sefer spatulayla karıştırın.
  3. Koyu kıvamlı kek hamurunu elmaların üzerine değil de aralarına, etrafına gezdirip boşaltın. Fırını 170 derece alt üst ayara getirip 5 dakika önceden ısıtın. Keki en az 50 dakika pişirin. Çıkarın ve elmaları bütün alacak şekilde irice dilimleyip servis yapın. Üzerine çırpılmış krema ile ikram edin.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle