Betül\'ün Sufle Brownie Tarifi

Betül'ün Sufle Brownie Tarifi

Bitter çikolatalı, akışkan, parmak ısırtan bir tarif... Hele bir de çayın yanında yenirse tadına doyum olmaz!
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Betül'ün Sufle Brownie Tarifi için Malzemeler

Betül'ün Sufle Brownie Tarifi Hazırlanışı

Betül\'ün Sufle Brownie Tarifi Tarifi
  1. İlk olarak 20*20 cm ya da 22*22 cm gibi bir kare kek kalıbını (23-25 cm çapındaki kek kalıbı da olabilir) önünüze alın.
  2. Altına pişirme kağıdını kesip, yerleştirin. Ama kalıbın iç kenarlarını ve pişirme kağıdınızın üzerini sıvı yağ veya yumuşak yağa batırdığınız fırçayla iyice yağlayın. Kekin yapışmaması için bu aşama çok önemlidir.
  3. Şimdi de ufak bir tencereye ufak ufak parçaladığınız çikolataları ve yağı koyun. Çok kısık ateşte bir spatulayla karıştırarak çikolatalar iyice eriyinceye dek başında bekleyin. Eriyince hemen ocaktan alın.
  4. Ya da; ısıya dayanıklı bir cam kaseye koyduğunuz çikolata ve tereyağını, sıcak su dolu bir tencerenin üzerine oturtup, orta ısıda benmari usulü de eritebilirsiniz.
  5. Diğer yandan bir kabın içine yumurta ve şekeri koyun. Mikserin yüksek devriyle en az 8-10 dakika yumurtalar bembeyaz olup, krema kıvamına gelinceye dek çırpın.
  6. İçine erittiğiniz ılık çikolatalı yağı katıp yine 2-3 dakika çırpın. Son olarak unu da ekleyerek bu defa da spatulayla iyice karıştırın. Ardından yağladığınız kalıba dökün.
  7. Fırını 180 derece alt üst konumda ayarlayıp 5 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında 18-20 dakika kadar pişirin. İçi ıslak kalsın, sufle gibi olsun diye az pişirin.
  8. Çok pişirirseniz katılaşır kek gibi olur. Kalıptan çıkarın, ılınınca orman meyveleriyle süsleyip servise sunun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle