Böğürtlenli Rahkaku Tarifi

Böğürtlenli Rahkaku Tarifi

Bu pastanın hamurunu ölçüyü iki misline çıkararakta hazırlayabilirsiniz. O zaman daha kalın ve doyurucu bir pasta olacaktır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Böğürtlenli Rahkaku Tarifi için Malzemeler

Böğürtlenli Rahkaku Tarifi Hazırlanışı

Böğürtlenli Rahkaku Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış margarini derin bir kaba koyup üzerine yumurta sarısı ve tozşekeri ekleyin. Unu da ilave edin. Ancak Türk kahve fincanlarıda artık çok şekil değiştirdiği için ölçü yeterli gelmeyebilir. Hamuru yoğururken elinize yapışmamasına ve kulak memesi yumuşaklığında olmasına dikkat edin. Eğer hamur elinize yapışırsa yarım veya tam fincan un daha ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız hamuru en az 15-20 dakika dinlendirin.
  2. Diğer taraftan, üzeri için ; küçük bir tencereye un, süt, tozşeker ve yumurtayı koyun. Kısık ateşte, tahta kaşıkla sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirip hemen ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
  3. Dinlenen hamuru 20, en fazla 23 santim çapında yağlanmış bir tart kalıbına bastırarak ve kenarlarını 1 santim kadar yükselterek (bisküvi kalınlığında) yerleştirin. Çatalla hamuru 7-8 yerinden delin. Böylece hamur pişerken hava alıp kabararak şeklini bozmayacaktır.
  4. 5 dakika önceden ısıtılıp 175 dereceye ayarlanmış fırında 25 dakika kadar pişirip çıkarın.
  5. Kek ılık hale gelince içine hazırladığınız ılık muhallebiyi yayın.
  6. Taze ya da dondurulmuş böğrütlenlerin üzerine tozşekeri gezdirip en az 30 dakika bekletin. Sulanan meyvelerin üzerine nişastayı katıp küçük bir tencereye boşaltın. Kısık ateşte, hafifçe karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirip hemen ocaktan alın.
  7. Böğürtlen sosu ılınınca kekin üzerine kaşıkla yerleştirin. (böğürtlenleri çiğ olarak yerleştirip üzerine pişirdiğiniz tart jölesini dökebilirsiniz.) Bu pasta için herhangi bir meyveyi kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle