Deniz Mahsullü Yemek Tarifleri

Deniz mahsullü yemek tarifleri tüm dünya mutfaklarında olduğu gibi ülkemizde de diğer bölgelerden ziyade kıyı bölgelerinde sıklıkla tüketilmektedir. Tayland, Çin, Japonya gibi Asya ülkelerinin mutfakları başta olmak üzere hemen hemen dünyanın her yerinde yemekleri yapılır. Avrupa’da özellikle Portekiz’in başkenti Lizbon’da her çeşit deniz ürünlü yemeklere rastlamak mümkündür. Yine İtalya’nın kıyı bölgelerinde de çeşitli deniz ürünlerinden yemekler pişirilir. Ülkemizde ise Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde deniz ürünlü yemek tarifleri oldukça popülerdir. Özellikle ülkemiz sularında bulunan balık türleriyle yapılan ister kendi başına ister başka tariflerle birleştirilerek kullanılabilir.

Deniz ürünlerini pişirirken süresine diğer yemeklerden ayrıca dikkatli olmak gerekir. Sulu ve yumuşak kalmalarına özen gösterilmelidir. Balık pişirirken dikkat edilmesi gerekenler öncelikle mevsimine göre taze balığı seçmektir. Taze balığın gözleri parlak eti ise sıkıdır. En lezzetli, en sağlıklı pişirme şekli balığı ızgara yapmaktır. Yüksek ateş değil orta ateş kullanılmalıdır. Genelde en rahatsız olunan konu balık pişerken yaydığı kokudur. Bu kokuyu önlemek için pişirdiğiniz yere birkaç defne yaprağı koyabilirsiniz. Bu kokuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Tıpkı etlere yaptığımız gibi deniz ürünlerini de daha lezzetli hale getirmek için çeşitli malzemelerle marine etmeyi deneyebilirsiniz. Tuz, limon suyu, zeytinyağı gibi temel malzemeleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz sütlü marine tarifi, soya sos ve sirkeli marine tarifi, portakal ve limonlu marine tarifi araştırabilirsiniz. Ne olursa olsun kullanılan malzemelerin balığın tadını bastırmamasına dikkat edin.

Deniz ürünlü yemeklere kolay bir tarifle başlamak isteyenlere domates soslu karidesli makarna tarifi, yeni tatlara açık olanlara ahtapot ızgara tarifi, bildiğimiz köftelerden farklı somon köfte tarifi, hem sağlıklı hem farklı salata arayanlara deniz mahsulleri salatası tarifi, İtalyanların baş tacı deniz ürünlü risotto tarifi, meze sofralarının aranan yüzü kalamar tava tarifi, limondan çok tarator sos ile daha iyi bir uyum içinde olan midye tava tarifi, güvecin lezzetini deniz ürünlerine taşımak isteyenlere güveçte alabalık tarifi, özellikle diyette olanlara leziz öneri fırında somon tarifi gibi deniz mahsullü yemekler hazırlayabilirsiniz.

Deniz mahsullü tarifler için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..