Patates İle Yapılan Yemekler

Patatesin her hali güzel, her hali her zaman yenilebilir. Ancak patatesle yapılan yemekler hep aynıdır genellikle. Bu nedenle size yeni bir alternatif sunuyoruz ve hem değişik hem de pratik patatesli tarifler sunuyoruz. Hem de her biri lezzet garantili. Fırında kazın yanında da patates iyi gider, erişte pilavına patates katınca da. Kıymalı yaptığınız bir poğaçaya patates de eklerseniz, harika lezzetini daha da lezzetlendirirsiniz. Akdeniz kıyılarına uzanıp patates çalkama yaparsanız, hem gönülleri hem de mideleri fethedersiniz. Hele bir de yemeğe patates çorbası ile başlarsanız, zaten sofranıza en başından beş yıldız almış olursunuz. Ancak her şeyden önce iyi patates nasıl seçilir bir bakalım. Markete, manava, bakkala gittiniz ve patates alacaksınız.

Patatesli tarifler yaparken en iyi patatesi nasıl seçeceksiniz? Patatesin pek çok çeşidi vardır. Dolayısıyla pek çok yerde yetişir ve lezzeti de yetiştiği toprak çeşidine, iklime ve bakım koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir. İçerisindeki nişasta miktarına bağlı olarak bazı patatesler yemekler için daha uygunken, bazıları da kızartmalar için  daha uygundur. Nişasta miktarı düşük patatesler daha zor dağıldığı için dalata ve fırın yemeklerinde daha çok tercih edilir. Yüksek nişasta içeren patatesler ise kuru oldukları için genellikle fırın yemeklerinde ve fırınlanırken tercih edilir.

Patateslerinizi soyduğunuzda kararmasının sebebi, içerisinde bulundurduğu karbonhidratın oksijen ile etkileşime geçmesidir. Patateslerinizin kararmasını istemiyorsanız, soyduktan sonra soğuk su dolu bir kabın içinde bekletin. Bazı patatesler de haşladıktan sonra gri renk alır. Bunu önlemek için de kaynama suyuna bir kaşık limon suyu ekleyebilirsiniz. Eğer patatesleri kızartacak ya da kızarmış patatesle bir yemek yapacaksanız, dilimlediğiniz patatesleri bir saat boyunca soğuk su içerisinde buzdolabında bekletin. Ancak suyunu süzdükten sonra mutlaka kağıt havlu yardımı ile sularını çektirin. Aksi halde istenmeyen kazalara sebep olabilir. Bu ipuçları ve Sahrap Soysal’ın birbirinden değişik ve pratik anlatımlı patates ile yapılan yemek tarifleri ile çok güzel lezzetler elde edeceksiniz.

Pratik ve kolay patatesli tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..