• 1

Patlıcan İle Yapılan Yemekler

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında taze olarak manavlarımıza ve marketlerimize ulaşan patlıcan, mevsiminde tüketilmelidir. Alacağınız simsiyah olmalı ve tutulduğunda ele renk vermemelidir. Çünkü ele renk veriyorsa, boyalı ve ilaçlı demektir. Zeytinyağlı mercimekli patlıcan, Kahramanmaraş’ın ekşili patlıcanlı çorbası, patlıcanlı Gürcü mezesi, patlıcanlı paça, beşamel soslu patlıcan musakka, patlıcanlı köfte... daha neler neler. Yapımı kolay, anlatımı açıklayıcı birçok patlıcanlı yemekler ve tarif sizi bekliyor.

Patlıcanın iyisini seçerek yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz. Her sebzenin en iyisi ve yemeye hazır olanı olgunlaşmış olanıdır. Her sebze ve meyvenin olgunlaşması farklı şekillerde kendini belli eder. Patlıcanın olgun olanlarını tercih ederek satın alabilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Böylelikle patlıcanla yapılan yemekler çok daha lezzetli olacaktır.

Patlıcan tüm dünyada çok tüketilmekte olan sebze türleri arasında yerini alıyor. Bu nedenle üretimi de çok yapılmaktadır. Parlak, koyu mor renge sahip olan patlıcan oldukça yumuşak bir dokuya da sahiptir ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Patlıcanın birçok faydası vardır ve içeriğinde yer alan besin değerlerinin neredeyse tamamı insan sağlığı için önemlidir. Bundan dolayı patlıcanı sık sık tüketebilirsiniz.

Patlıcanlı yemekler yaparken isterseniz zeytinyağlı, isterseniz de etli olarak tercih edebilirsiniz. Patlıcan ile yapılan yemekler, hem çok sevilerek tüketilir hem de oldukça pratiktirler. Patlıcanın iyisi hafif ve yumuşak olanıdır. Bunu anlamak için de sadece patlıcanı elinizle hafifçe yoklamanız yeterli olacaktır. Patlıcanı seçerken dikkat edeceğiniz diğer nokta da patlıcanın rengi olacaktır. Patlıcanın koyu mor bir renge sahip olması yeterince olgunlaştığı ve tadının güzel olacağı anlamına gelmektedir. Patlıcan içeriği içinde çok sayıda önemli besin değeri yer almaktadır. Bunlar arasında K, B1, B ve C vitaminleri, magnezyum, fosfor, protein ve karbonhidrat yer almaktadır. Patlıcanın bu kadar güzelliği, bir de leziz tariflerle birleşince müthiş olacaktır.

Görselli ve kolay anlatımlı patlıcan ile yapılan yemekler için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..