Kıyma İle Yapılan Yemekler

Kim sevmez ki kıymayla yapılan yemekleri? Eğer vejetaryen değilseniz, bence çoğunuzun cevabı “çok severim kıyma ile yapılan yemekleri” dediniz bile. Kıymadan yapılan yemekler ile sofranızı en pratiğinden donatabilir, sizin için en özel misafirlerinize şıklığıyla göz dolduran nefis tabaklar hazırlayabilirsiniz. Kıyma ile yapılan yemekler nelerdir? Kıyma ile yapılan yemek tarifi nelerdir? sorularınıza  yanıt bulmak çok kolay. Kıymalı patatesli Edirne Poğaçası’ndan tutun da kıymalı enfes tarhana çorbasına, kıymalı ıspanaklı kömbe börekten, ıspanaklı kıymalı rulo köfteye, kıymalı domates soslu fırın makarnaya, kıymalı Sarıyer böreğine, kıymalı tebriz pilavına, kıymalı tepsi kebabına... ve daha yüzlerce kıyma ile yapılan yemek tarifleri sizi bekliyor. Bütün tarifler harika, yapmak için hiçbir engeliniz yok. Ancak kafanızda şu soru oluşabilir: “iyi kıyma nasıl olmalı ki yaptığım yemek de iyi olsun?”.

Öncelikle hayvanın döş ya da kaburga olarak isimlendirilen kısımlarında ki etler, kendi yağını içinde barındırdığından kıymanın iyisi bu kısımlardan çekilir. Diğer bölgelerde ki etler kendi yağını kendi içinde barındırmadığından pek lezzetli olmayacaktır. Yemekler yapılırken içerisine zaten yağ eklendiği için etin yüzde 10’unun yağlı olması yeterlidir. Izgara türü köfte hazırlayacaksanız da bu oran yüzde 20 oranında olmalıdır. Kasabınız kıymanızı çekerden de 1 defa çekmelidir. Aksi halde kıyma ezilir ve yemeğin içine girdikten sonra kötü bir hal alır.

Ayrıca etinizi çektirmeden önce kasabınızdan makineyi boş vaziyette çalıştırmasını isteyin. Böylelikle makinenin içinde kalan eski parçalar taze etinize karışmayacaktır. Eğer kıymanızı kasaptan aldığınız gün tüketmeyecekseniz de buzdolabının normal alt gözünde 0 ile 1 derecede soğuklukta 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Lezzetli kıyma yemeklerine böylelikle güzel bir kıyma seçimi ile başlamış olursunuz. Gerisi tariften bakarak güzel yemekler yapmanıza kalmış.

Kıymayla yapılan yemekler nasıl yapılır? Kıymayla yapılan denenmiş, pratik, evde hazırlanabilecek kolay tarifler Sahrap Soysal’da.

Daha Fazla..