Kabak İle Yapılan Yemekler

Kabak denilince akan sular durur evet ama hangi kabak? En bilindik kabak türleri; sakızkabağı, bal kabağı ve helvacıkabağıdır. Helvacıkabağı ince kabukludur ve pişince kolaylıkla soyulur. Tatlı ve yemek yapımında kullanılır. Bal kabağı ülkemizde yaygın olarak tatlı yapımında kullanılır. Aynı zamanda çekirdekleri kurutularak yemiş olarak da tüketilmektedir. Geldik sakız kabağına... Sakız kabağı, en çok yetiştirilen ve de dolayısıyla tüketilen kabak türüdür. Genellikle sebze yemeği olarak sofralara gelen sakız kabağı ülkemizin her bölgesinde bolca tüketilmektedir.

Kabak, bağırsak tembelliği yaşayanların tüketmesi tavsiye edilen sebzeler arasında yerini alıyor. Bu nedenle de mutfağımızda sıklıkla hazırlanıp, tüketiliyor. Kabakla yapılan yemekler çok çeşitli olsa da en çok tercih edileni zeytinyağlı olanı ve dereotuyla hazırlananı olarak karşımıza çıkıyor. Kabak ile yapılan yemekler arasında kabaklı pizza börek, kabak dolması, kabaklı semizotu harbiye salatası, damat dolması, kabaklama, kabak tavalama... olarak sıralanabilir ve bu kabaktan yapılan yemekler listesi daha da çeşitlendirilip, uzayıp gider. Kabak kavun, karpuz, salatalık ve acur gibi bitkiler ile birlikte kabakgiller  familyası içinde yer alır. Ilıman ve sıcak iklim sebzesi olan kabakların pek çok çeşidi vardır.

Kabaktan yapılan yemeklerde kullanılan kabaklar yazlık ve kışlık kabaklar olarak gruplandırılmaktadır. Yazlık kabaklar ise Sakız, Girit, Su ve Asma kabaklarıdır. Kabak meyvelerinden yararlanılan sebzelerdendir. Girit ve Sakız kabağı gibi yazlık kabaklar meyveleri henüz olgunlaşmadan hasat edilmekte ve tüketilmektedir. Kabak besleyici, düşük kalorili, yüksek oranda su içeren ve kolay sindirilebilen hafif bir sebzedir. Lifli yapısı ile bağırsak tembelliğine ve kabızlığa karşı çok etkilidir. Bağırsakları yumuşatıcı ve mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Bağırsaklar dışında idrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği de olan bir sebzedir. Basur ve prostat rahatsızlıklarında olumlu etkileri vardır. Düşük kalorili ve hafif bir sebze olduğu için diyet yapanlara ve yaşlı kişilere önerilir. Kabak aynı zamanda gözler için çok yararlı bir sebzedir.

Kabaktan yapılan yemekler için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..