Tart Turta Tarifleri

Nereden gelmiş bu tart ve turta? İlk turtanın Orta Çağ’da Hollanda’da yapıldığı bilinmektedir. İlk turta deneyimi elmalı olmuştur. Elmalı turta ile ilgili ilk bilinen belge ise Hollanda’da bulunan 1514 yılına ait bir yemek kitabıdır. İlk turtanın yani diğer bir adıyla tart tarifinin; pişmiş elmaların kabuklarının soyulup atıldıktan sonra tahta kaşıkla ezilene kadar karıştırıldıktan sonra turtaya katıldığı yönündedir. Ayrıca 1514 yılına ait bu yemek kitabında, turta ya da tart tarifinin üzerine kakule, zencefil, tarçın, Hindistan cevizi, karanfil ve pudra şekeri gibi baharatların da eklenmesi gerektiği özellikle belirtilir. Tart hamuru hazırlandıktan sonra, elmalı iç için malzemeler karıştırılır ve fırına konulurdu. Diğer bir söylentiye göre ise İngiltere’de de 1500’lü yılların sonunda turta ve tart yapıldığı yönündedir.

İngiltere'de Tart ve Turta Nasıl Yapılır?

Peki o zamanlar İngiltere’de turta nasıl yapılır ya da tart nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak; İngilizlerin tart tarifinde, elma, baharatlar, incir, kuru üzüm ve armut gibi malzemelerin kullanıldığına yöneliktir. Turta ve tart tarifi 1900’lü yıllarda İngiliz, Hollandalı ve İsveçliler tarafından Amerika’ya götürülmüş. Hatta Amerika İç Savaşı zamanında, gıda sıkıntısı yaşayan Amerika’nın güney ülkelerinde krakerden yapılan sahte elmalı turta bile icat edilmiştir. Şimdi sıra geldi en çok merak edilen bir soruya, tart ve turta hamuru yapılışına.

Tart hamuru ile Turta Hamuru Arasındaki Fark Nedir?

En çok karıştırılan bu tatlılar için size cevabımız şöyle olacak; tart hamuru pişirilerek yapılır, kreması ve meyveleri sonradan çiğ olarak eklenir. Turta hamuru ise meyveler ya da meyve püresi iki hamurun arasına sıkıştırılır ve bu şekilde pişirilir. Siz de birbirinden güzel turta tarifleri ve tart tarifleri ile misafirlerine harika lezzetler sunabilirsiniz. Biraz zahmetli gibi gözüken bu tatlılar, aslında çok  basit ve yapımı da bir o kadar eğlenceli. Haydi hanımlar ve beyler, kolları sıvayın ve mutfağa doğru yol alın!

Tatlı mı tatlı güzel mi güzel tarifler için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..