• 1

Çocuk Yemekleri Tarifleri

Çocuklar belli bir yaşta faydalı yemeklerden çok şekerli ve fast food’a yönelmeye başlarlar. Tam bu noktada çocuk yemekleri ile onların ilgisini çekebilirsiniz. Yetişkinlerin tükettiğinden farklı olarak çocuklar için eğlenceli yemekler üretebilirsiniz. Bu yemekler hem onların ihtiyacı olan vitamin ve proteini almalarını sağlayacak hem de yeterli beslendikleri için şekerli yiyeceklerden olabildiğince az miktarda yemelerini sağlayacaktır.

Çocuklar için sağlıklı yemekler üretmek öncelikle yemeklerin hazırlanışı ile ilgilidir. Yemeği ne kadar lezzetli ve ilgi çekici yaparsanız yenmesi de o kadar kolay olacaktır. Çocuklara özellikle sebze yedirmek zor bir iştir. Faydalı şeyler yedirmenin en önemli yolu zorlamak değil sevdirmeye çalışmaktır. Bir diğer püf nokta da yemekte sevmediği bir şey olduğunda alternatif sunmamaktır. Çocukların tat alma duyusu yetişkinlerden daha hassastır. Bu yüzden sevmediği bir şeyi verirken baharatlar veya farklı bir aromayla tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Böylece sevdiği bir tadı yakalayabilirsiniz.

Sebze yedirmek için sevdiği bir et yemeklerinin içine sebzeleri katabilir hatta püre haline getirip köftesini bile yapabilirsiniz. Çoğu çocuğun hayır diyemediği makarnaya bu sebzelerden sos yapabilirsiniz. Yine en önemli besinlerden sütü içmeyi reddeden bir çocuğa kakaolu ve çilekli süt hazırlayabilirsiniz. Hafif sütlü tatlılar yaparak ta sevmesini sağlayabilirsiniz. Sütün en eğlenceli hallerinden milkshake yaparak da çocuğunuzun sütü sevmesini sağlayabilirsiniz.

Tost makinasında renkli sebzeler, soğuk çorba, sebzeli köfte, renkli dolma, sebzeli pizza, kıymalı ve domatesli tarhana çorbası, sütlü kabak çorbası, kıymalı ve sebzeli bulgur pilavı, sebzeli muffin gibi çocuklar için pratik yemekler deneyebilirsiniz.

Çocuklara doğal ve faydalı şeker kaynağı olan meyveleri yedirmek için posalı meyve suyu, meyve salatası hazırlayabilirsiniz. Küçük küçük doğradığınız meyveleri yoğurdun içine karıştırabilirsiniz. Abur cuburlara alternatif olarak kuru meyve ve kuru yemiş verebilirsiniz. Fakat abur cuburları çocuğunuzdan saklamayın. Bu ulaşılmaz olan bir şeyi daha fazla istemelerine neden olacaktır. Evde hazırladığınız kurabiye ve muffinler dışarıdakilere göre daha besleyici olacaktır. Hatta kuru meyveleri bu keklerin içine katabilirsiniz.

Çocuğun seveceği yemekler için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..