• 1

Mantar İle Yapılan Yemekler

Bazı sebze ve meyvelerin enteresan bir özelliği vardır; ya çok sevilir ya da hiç sevilmez. Mantar da bu kategoride yerini alıyor çoğunlukla. Ancak mantarı seviyorsanız kendinizi çok şanslı sayın. Çünkü mantar ile yapılan yemekler bol çeşitli. Siz de tavada mantarı soteleyip yemenin dışında farklı mantar ile yapılan yemekler peşindeyseniz, sitemizde yer alan mantarlı tarifler sizi mest edecek demektir. Zeytinli mantar salatası, mantar sote, kremalı mantarlı makarna, mantarlı gökçebel tavuğu, mantarlı domates dolması, mantarlı bulgur pilavı... ve daha fazlası sizi bekliyor. Mantarı taze olarak tüketmeye özen gösterin, mantar satın alırken solgun olanlardan uzak durun.

Mantarı mutlaka buzdolabında hatta mümkünse bir kese kağıdı ya da gazeteye sararak muhafaza edin. Mantarları dolapta muhafaza ederken unutmayın ki birbirilerine ne kadar az temas eder ve dokunurlarsa o kadar geç bozulacaklardır. Ayrıca bulundukları ortamın kokusunu kolayca çekerek hapsedebildikleri için de baskın kokulu şeylerle aynı yerde muhafaza etmemeye özen göstermelisiniz. Mantarın yüzeyi lezzetli ve besin değeri çok yüksek olduğu için kabuklarını kesinlikle soymayın. Mantarlar kesildikten sonra kolayca ve oldukça hızlı şekilde kararır. Bunun önüne geçmek için su dolu bir kaba limon sıkarak ve mantarları bu suyun içinde bekleterek kararmalarını önlemiş olursunuz.

Mantarı kesinlikle alüminyum bir tencerede pişirmeyin. Bu nitelikteki tencereler, mantarın renginin değişmesine neden olur. Satın alırken ve muhafaza ederken bunlara özen gösterirseniz, yemekleriniz daha güzel ve daha lezzetli olacaktır. Kültür mantarı selenyum açısından zengindir. Selenyum da kemik sağlığına oldukça faydalıdır, dişleri, saçı ve tırnakları güçlendirir. Kültür mantarı kilo vermek için de oldukça ideal ve iyidir. Mantarın içerdiği kalori miktarı oldukça  düşüktür ve tok tutma oranı da hayli yüksektir. Ayrıca etli yapısı sebebiyle oldukça da doyurucudur. Kültür mantarı bağışıklık sistemini güçlendirir. Siz de birbirinden lezzetli ve değişik mantarla yapılan yemek tarifleri yapmak isterseniz hemen kolları sıvayın.

Mantar ile yapılan yemek tarifleri için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..