• 1

Kanepe Tarifleri

Kanepe, üzerine güzel bir karışım sürülmüş veya kondurulmuş küçük ekmek dilimleridir. Kanepe yapımı sürecinde en sık kullanılan malzemeler arasında; küçük ve genellikle kare dilimli ekmek, çeşitli peynirler, salam, jambon, haşlanmış yumurta, tuzlu balık, füme et veya balık, pastırma, sucuk, kornişon, tereyağı, mayonez, Rus salatası, siyah ve yeşil zeytin, havyar sayılabilir. Özellikle çay saatlerinde, kokteyllerde ya da eve gelen misafirlere ikram edilen bu süslü ufak yiyeceklerin en önemli özelliği tek lokmalık ve taze olmasıdır. Atıştırmalık kanepeler tazeliğini korumalı ve görüntülerinin güzel olmasını gerektirir. İkramlık kanepelerin sertleşip kurumaması için de yenileceği zamana yakın vakitlerde hazırlanmalıdır. İster beyaz, ister çavdar isterseniz de buğday ekmeğine hazırlayabileceğiniz kanepe tarifleri, malzemelerin küçük ve ince dilimlenerek üzerlerine konulması ile ortaya çıkar. İkramlık kanepeler yapımı da yemesi kadar zevklidir.

İkramlıkların en renkli ve keyifli olanları hiç kuşkusuz ki üzerinde çeşitli garnitürleri bulunduran küçük tost dilimleri olan kanepelerdir. Yemek kitaplarında neredeyse 50’ye yakın kanepeden söz edilse de yaratıcı ve becerikli ev hanımları ile bu çeşitlilik 100’leri geçmektedir. Kategori sayfamıza bakarak birbirinden farklı ve leziz kanepe tarifleri yapabilirsiniz.

Kanepe Nasıl Yapılır?

Kanepenin temel maddesi ekmektir. Kanepe için en uygun ekmek tost ekmeğidir. Kanepe ekmeklerinin daha muntazaman görünmesi için, kanepe yapımı öncesi ekmekler bir süre buzlukta, poşet içinde bekletilmelidir. Daha sonra buzluktan alınan ekmeğin dış kabukları, keskin bir bıçakla, düzün bir biçimde kesilerek çıkarılmalıdır. Ekmeğin içi ise düzgün dilimler halinde kesilmelidir. Ardından önceden ısıtılmış fırında çok kısa süre sararmadan bekletilir. Ardından tek taraflarına ince bir tabaka halinde tereyağı sürülür. Ardından dilediğiniz şekilde süsleyerek servise hazır hale getirebilirsiniz. Servis ederken kürdanlı kanepe olarak da sunabilirsiniz. Güzel ve çok lezzetli bu minik kahramanlar ile hem sunumunuz harika olacak hem de tadanlar için unutulmaz bir lezzete dönüşecek. Bu yazımızda kanepe nasıl yapılır sorusunu cevapladık.

Kolay ve pratik kanepe tarifi için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..