• 1

Baklava Tarifleri

Tatlı denince çıtırlığı, şerbeti ve çeşitli iç malzemeleriyle, baklava nasıl yapılır bir de Sahrap Soysal’dan öğrenin. 

Sadece damaklarımızda değil, kültürümüzün de önemli bir parçasıdır baklava. Ev gezmelerinin, altın günlerinin, hasta ziyaretlerinin, taziyelerin, kutlamaların başrolüdür baklava. Kanımıza öyle işleyen bir tatlıdır ki baklava; takım taraftarları bile çoğu zaman tuttukları takımın çalışma sahalarına baklava götürüp kendi elleriyle yedirirler. Futbol maçları, tavla turnuvaları baklavasına oynanır. Kısacası baklava yemek bahanesiyle çeşitli etkinlikler bile yapılır. Peki bunca önemli bir yere sahip olan baklava tarifi hakkında neler biliyoruz?

Baklava, Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarında yer etmiş önemli bir hamur tatlısıdır. İnce yufkaların arasına yöreye göre konulan malzemelerce farklılık gösterir. Antep fıstıklı, bademli veya cevizli baklava, başlıca baklava çeşitleri arasında yer alır. Genel olarak şeker şerbeti ile tatlandırılır. Ayrıca bal şerbeti de kullanılabilir. Bazı ticari firmalar kendi özel şerbetlerini kullanırlar.

Yufkayı temel gıda bilen göçebe Türklerin tek tek açılmış ve pişirilmiş yufkalar arasına farklı malzemelerle lezzetlendirerek katlı hamur işleri oluşturmuş olmaları kabul edilebilir. Kaymak ve bal gibi tatlandırıcıları harç olarak kullanıp katlı yufkadan hamur tatlıları yapmış olmaları olasıdır. Bunlar da, baklava yapımı kökeni sayılabilir.

rn

Özel günlerin, kıymetli davetlerin, bayramların baş tacı olan baklava tam bir lezzet bombası. Baklava yapımı, yemesi kadar kolay değil aslında. Meşakkatli eğitimden geçen baklava ustaları, kendi baklava tarifinin sırrını vermek istemez. Ancak şunu çok iyi biliyoruz ki, her ustanın dediği gibi baklava yufkası açıldığında arkası görünecek incelikte olmalıdır. Meşhur baklavacılara, baklava nasıl yapılır diye sorduğunuza alacağınız cevap aynıdır. Ancak her baklava malzeme kalitesine ve ustasına göre çok değişiklik gösterir.

Baklava çeşitleri yöresine göre farklılık gösterir. Karadeniz’de fındıklı yapılan baklava, İç Anadolu’da cevizli, Güneydoğu Anadolu’da Antep fıstıklı yapılmaktadır. Çoğu yerde tereyağında kızartılan baklava Egede zeytinyağında kızartılır. Metropolleşen kentlerde çeşitlendirmek için baklava tarifinde kakaolu bile kullanılmaktadır.

Baklava tarifi ve daha bir çok tarif için Sahrap Soysal’ı mutlaka ziyaret edin.

Daha Fazla..