• 1

Diyet Salata Tarifleri

Birbirinden değişik, doyurucu ve özellikle de diyet dostu salataları kim sevmez ki? Hem formunuzu korumanıza yardımcı oluyor hem de sağlığınıza sağlık katıyor. “Ben salatayla doymam!” diyenler için de bol malzemeli, bir o kadar da sağlıklı diyet salata tarifleri var.

Aslında salata denilince, canınızın istediği tüm yeşillikleri, domatesi, salatalığı, haşlanmış bakliyatı katıp karıştırmak ve az zeytinyağı, bol limon ile tatlandırmak geliyor akıllara. Evet doğru! Biz de size çeşitli diyet salata tarifleri ile yardımcı olacak, tane tane anlatımlı reçeteler ile sağlığınızı ve diyetinizi korumanıza yardımcı olacağız.

Bütün besinlerin faydalarından çoğumuz bahsederiz, hepsi için bir fikrimiz vardır ancak “yeşillik” denilince çok bilgi sahibi değiliz. Ancak yeşillikler vitamin ve mineral bakımından çok zengin sebzeler. Üstelik sindirimimizi düzenleyici de olarak rol oynuyor. Örneğin herkesin çok sevmedi ancak A vitamini deposu olan maydanoz! Üstelik K, C vitaminlerini de barındırıyor ve kalsiyum, demir bakımından da oldukça yararlı. Pazı; sindirim sorunlarına birebirdir, hazımsızlığa yardımcı olur. C ve K vitaminleri yönünden faydalıdır, bol bol demir barındırır. En çok kullandığımız yeşillikler arasında olan marul; A ve K vitaminlerinden çok zengindir. Potasyum, mineral ve demir içeriği oldukça yüksektir. Cilt sağlığı için de çok ama çok faydalıdır. Ispanak; aslında bilinenin aksine çiğ olarak da tüketilebilen ama “ben çiğ yiyemem” diyenlerdenseniz, kaynar suya daldırıp çıkarmanız yeterli olacaktır. Demir ve A vitamini bakımından çok zengindir. Çinko, magnezyum, potasyum, bakır ve kalsiyum açısından da çok zengindir. Mide ve cilt kanserine karşı bizi daha dirençli hale getirir. Göz ve kemik sağlığımızı korur ve böylelikle de daha dikkatli ve zinde olmamızı sağlar. Yukarıda saydıklarımız sadece birkaçı, daha ne yeşillikler ve ne faydalar var bir bilseniz? Bu nedenle her zaman salata ile beslenmenin önemini vurguluyoruz. Diyet salata çeşitleri ile hayatınızı daha zinde ve daha güçlü kılmanız mümkün. 

Diyet salata tarifleri ve diğer diyet yemekleri sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..