• 1

Erişte Tarifleri

Makarnayı sevmeyen yoktur herhalde? Her yaştan, her kesimden insanın bayıla bayıla yediği, soslayınca daha da lezzetlenen, yemelere doyamadığımız canımız makarna. Makarna İtalyanlara aitse, eriştenin ana vatanı da Türkiye topraklarıdır bence. Haşlanıp sade yenilen, çorbaları ve tencere yemeklerine can ve tat katan erişte tarifi. Yapımı zor gözüküp herkesin gözünü korkutsa da erişte yapımı zannettiğiniz kadar korkutucu ve saatlerinizi alacak bir şey değil. Hadi siz de bu defa kolaya kaçmayın, evinizde mis gibi erişte hazırlayıp, afiyetle yiyin. Zaten bayılarak yediğimiz erişteyi bir de evde ellerimizle hazırlarsak, sofranın ve damakların yıldızı olacağı kesin.

Erişte Nasıl Yapılır?

Erişte nasıl yapılır dediğinizi duyar gibiyiz. Yumurta, un, su... gerisi sizin elinizin güzel marifetine kalmış demektir. Hamuru güzelce hazırlayıp, özenle incecik kestiğiniz eriştelerle şimdi farklı lezzetler yaratma vakti. İsterseniz haşladıktan sonra güzel bir sos ile servise sunun, dilerseniz de sitemizdeki tarifler ile yeni fikirler üretin. Örneğin peynirli cevizli erişte tarifi; soğan, sarımsak, ceviz, krem peynir, fesleğen, süt kreması... İşte size erişte ile lezzet kattığınız enfes bir akşam yemeği.

Erişte Nasıl Pişirilir?

İlk olarak yaklaşık 1 litre suyu kaynatıyorsunuz, ardından içine biraz tuz ve biraz da sıvıyağ ilave ediyorsunuz. Ardından erişteleri kaynar suyun içine atıyorsunuz ve yaklaşık 10 dakika haşlıyorsunuz. Sosla şenlendirmek ise sizin güzel hünerinize kaldı! Hamurunuzu katın, tüm gücünüzle yoğurun yufkalarınızı tek tek ve ince ince açın, son olarak da güzelce kesin. Mis kokulu taze eriştenin de tadı bir başka olur. İncecik kesilen el açması yufkalar, şekillenir, tadına tat katılır ve dayanılmaz çekiciliğiyle de sofradaki yerini alır. Denemeyince her şeyi gözümüz de büyür. Ailemiz ve kendimiz için evde katkısız olarak erişte veya makarna hazırlamak aslında çok kolay. Kesilen eriştelerin kuruması için ise sadece birkaç gün temiz bir bez üzerinde bekletilmesi yeterlidir.

Erişte nasıl yapılır ve erişte nasıl pişirilir sorularınızın cevabı için sitemizdeki tarifleri inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..