• 1

Sandviç Tarifleri

Sandviç; hem kahvaltıdır hem öğle yemeği hem de akşam yemeği. Bazen ise sadece aç gözlülük yapıp bir şeyler yemek istediğinizde başvuracağınız lezzet cümbüşü. Pratik, ekonomik, kolayca hazırlayabileceğiniz sandviç tarifleri damaklar için ayrı bir şeydir. Çayın yanına, kahvenin yanına, acıktığınız her vakte uyum sağlayan sandviç çeşitleri... Mutfağınızda bulunan malzemelerle pratik ve değişik sandviçler hazırlayabileceğiniz tarifler çok işinize yarayacak.

Doyurucu, her biri özenle denenmiş, görselli tariflerimiz ile birbirinden farklı birçok sandviç tarifleri veya sandviç çeşitleri bulabilirsiniz.

Daha birçok farklı tarife Sahrap Soysal’dan ulaşabilirsiniz. Peki, her gün şehir hayatının koşuşturmasında karın doyurmak için en hızlı, doğru ürünlerle de yapılırsa en sağlıklı olmasa da sağlıklı bir yiyecek olan sandviçin geçmişi nereye dayanıyor?

Sandviçe adını veren yer İngiltere'de Kuzey Denizi yakınında, Ortaçağın en büyük 5 limanından olan Sandwich kasabasıdır.

Sandwich Birinci Kontu Edward Montagu, 1660'ta krallığın yeniden kurulmasını sağlamıştır ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yaparak, deniz savaşları kazanmakla İngiltere tarihine ve dolayısıyla da dünya tarihine geçmiştir.

Zaten tarih kitaplarında da bilindiği üzere Sandwich Dördüncü Kontu Montagu, tanınmış bir siyaset adamıymış ve Deniz Bakanlığı'na kadar yükselmiş.

Kendisi her ne kadar tecrübeli bir idareci olsa da ahlak yönünden de bir o kadar zayıftı. Kumar bağımlısı Montagu, yemek yemek için dahi olsa oyun masasını terk etmek istemezdi. 1762 yılında 44 yaşında ve ülkenin dışişleri sekreteriyken, tüm gününü kumar masasında geçiriyordu. Bu arada aç kalmamak için hizmetçilerine de etleri iki ekmek dilimi arasına konulmuş şekilde getirtiyor, bir eliyle bunları yerken, diğer eliyle oyun oynamaya devam ediyordu.

rn

Bu yemek yeme şekli, onun zaten dillere düşmüş olan sergüzeşt yaşamı ile birlikte meşhur oldu ve kısa sürede de yayıldı. Ekmek arası yenilen şeyler onun kontu olduğu yerin adı ile anılmaya başlandı. 1778 yılında Kaptan Cook, Hawai adalarını keşfedince, bu adalara Montagu'nun şerefine 'Sandwich Adaları' ismini verdi. Böylelikle de şimdiki sandviç ortaya çıktı.

Birbirinden lezzetli ve pratik anlatımlı sandviç tarifleri için Sahrap Soysal’ı ziyaret edin.

Daha Fazla..