Zeytinyağlı Girit Kabağı Tarifi

Zeytinyağlı Girit Kabağı Tarifi

Tam bir Ege yemeği.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Zeytinyağlı Girit Kabağı Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Girit Kabağı Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Girit Kabağı Tarifi Tarifi
  1. Kabakların başlarını kesin ve dışlarını kazıtın. Bir kabak soyacağıyla veya ince bir bıçakla kabakları yukarıdan aşağıya doğru incecik dilimleyin. Tıpkı spagetti gibi ince uzun parçalar elde edin. Kabağın ortasındaki çekirdekli kısma gelince artık dilimlemeyi bırakın. Çünkü çekirdek kısmı lezzetsizdir ve sulanıp yemeğin kıvamını bozar.
  2. Bu arada soğanları incecik yemeklik doğrayın. Ayıklanmış maydanoz ve dereotunu incecik doğrayın. Sarımsakları pirinç tanesi büyüklüğünde doğrayıp dereotu ve maydanozla karıştırın. Geniş bir karnıyarık tenceresine soğanı ve zeytinyağını koyup orta ısılı ateşte 7-8 dakika kavurun. Şekeri katıp 1-2 daha kavurun. Şeker soğanla kavrulunca lezzeti çok artacaktır.
  3. Kabakları ikiye ayırıp yarısını tencerenin içine yayın. Üzerine sarımsaklı dere otlu karışımın yarısını yerleştirin. Tekrar kalan kabakları yerleştirip, üzerine kalan sarımsaklı maydanoz karışımını serpiştirin. Tuz, karabiber serpip, sıcak suyu tencerenin kenarından ilave edin. Kaynayınca altını kısın ve kabaklar yumuşayıncaya dek pişirip ocaktan alın.
  4. Ilınınca servise sunun. İsterseniz yanında sarımsaklı yoğurt ile servis yapın.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle