Sahrap\'ın Sütlü Elmalı Aşuresi Tarifi

Sahrap'ın Sütlü Elmalı Aşuresi Tarifi

Elma ve süt ile tadı doyulmaz oldu
(1)
Hazırlama 1 saat
10 Kişilik

Sahrap'ın Sütlü Elmalı Aşuresi Tarifi için Malzemeler

Sahrap'ın Sütlü Elmalı Aşuresi Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'ın Sütlü Elmalı Aşuresi Tarifi Tarifi
  1. İyice yıkayıp süzdüğünüz aşurelik buğday, kuru fasulye ve nohudu ayrı ayrı kaplara koyup üzerlerine dört parmak çıkacak kadar soğuk suyla bir taşım kaynatıp ocaktan alın. Ertesi güne kadar bu şekilde bekletin.
  2. Ertesi gün tüm malzemeleri büyük bir tencereye aktarıp üzerine on santim çıkacak kadar (en az 14 bardak olmalı) sıcak su ilave edin ve malzemeler iyice yumuşayıncaya kadar orta ısılı ateşte pişirin.
  3. İyice yumuşayan malzemelerin üzerine yıkayıp süzdüğünüz pirinci ve bulguru ekleyin. Elmaların kabuklarını soyup, temizledikten sonra çok minik tavla zarı şeklinde doğrayın. Sonra da aşureye ilave edin.
  4. Kaynayan aşureye toz şeker ve yıkayıp süzdüğünüz kuru üzümleri ilave ettikten sonra tavla zarı formunda doğradığınız kuru kayısıları katarak 15 dakika daha pişirin. (aşureyi sık sık karıştırmayı ve suyu azsa sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin) Aşure koyu kıvamlı bir çorba gibi olmalıdır. Bu arada incirleri de yıkayıp minik minik yani tavla zarı formunda dilimleyin.
  5. Son olarak, oda sıcaklığındaki sütü, inciri sık sık karıştırarak üzerine aktararak yaklaşık 15 dakika daha kaynattığınız aşureyi ocaktan alın.
  6. Hafifçe ılık hale gelmesini bekleyip kâselere paylaştırdığınız aşurenin üzerine önce tarçın, isterseniz hindistancevizi serpiştirin. Cevizle karışık fındığı serpiştirin. En son üzerine nar taneleri koyun. İyice soğuyunca servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle