Karalahana Çorbası Tarifi

Karalahana Çorbası Tarifi

Karalahana severlere gelsin
(1)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Karalahana Çorbası Tarifi için Malzemeler

Karalahana Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Karalahana Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Karalahanayı bir santimlik parçalar oluşturacak şekilde doğrayın. Acı suyunun çıkması ve yumuşaması için üzerine 7-8 su bardağı sıcak su ekleyip orta ısılı ateşte 15-20 dakika kadar haşladıktan sonra süzün ve bir kenarda bekletin. İsterseniz sadece yapraklarını kullanabilirsiniz.
  2. Yağı ve yemeklik incecik doğradığınız soğanları orta boy bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun. Yıkayıp süzdüğünüz mısır yarmasını da katıp hep birlikte 2-3 dakika kavurun. (ya da kalın bulgur kullanın)
  3. Üzerine 8 su bardağı sıcak suyu ekleyip (et ya da tavuk suyu da kullanabilirsiniz) ekleyip kaynamaya bırakın.
  4. Kaynamaya başlayınca mısır ununu, sürekli karıştırarak tencereye aktarın. Haşlanmış karalahanayı da ilave edip karıştırarak 5 dakika daha pişirin.
  5. Son olarak, barbunya fasulyeyi de katıp sık sık karıştırarak en az 20-25 dakika pişirin. Tuz ve pulbiberi serpiştirip ocaktan alın ve sıcak sıcak servise sunun.
  6. Not: Bazen mısır yarması uzun sure beklediğinde sertleşir ve pişmesi çok uzun sürer. Siz en iyisi mısır yarmasını önceden haşlayıp çorbaya ekleyin. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle